Mutlu Olmanın Formülü


İnsanlar asırlardır mutlu olmanın formülü ya da yolarını arayıp durmuştur. Pekinin mutluluğun formülü nedir?

Küçük ya da büyük şeylerle mutlu olmak şüphesiz ki her insan için değişen bir durum. İnsanlar mutluluğun etkisini en fazla 36 saat hissederken, üzüntüler de maksimum 3 ayda azalıyor. Bu durum insanların daha fazla mutluluk peşinde koşmalarına neden olmuştur.

Aslında mutlu olmak, kişinin deneyimleri ve yaşam standartlarıyla ilgilidir. Toplumda büyütülen ve yükseltilen beklentiler kişinin bilinçaltına olumsuz etkilerde bulunarak mutlu olacağı şeylerden uzaklaşmasına neden olmaktadır.

Sadece birlikte geçireceğiniz yarım saat ile mutlu olacak çocuğunuzu pahalı oyuncaklarla mutlu edemezsiniz. Ya da sevdiğiniz insanların sizi mutlu edebilmek için gösterdiği çabaları gözardı etmeniz mutluluk kavramının değerini kaybettirmesine neden olabilir.

Mutluluk Nedir?

İnsanın serotonin salgılaması olan mutluluk, neşeli hissetme halidir. Sevdikleriyle birlikte olmak ya da huzurlu bir kahvaltı etmek bile bir mutluluk sebebidir. Bu mutluluklar kişiyi iyi hissettirir ve enerjisini yükseltir. Bu yüzden mutluluğun formülü aslında çok küçük detaylarda gizlidir.

Çok çişi gelmiş biri için tuvalete girmek bile bir mutluluk kaynağıdır. Yardımsever bir insan için zor durumda olan birini kurtarmak, sokaktaki bir hayvanı beslemek, gözü yükseklerde olmamak gibi birçok etken mutlu olmak için yeterli olabilir. Yani mutluluk, bedenin olduğu gibi ruhun ihtiyacının karşılanmasıdır.

Mutlu Olmanın Bilimsel Kanıtları

Mutlu olmanın bilimsel olarak açıklanan formülü, şu şekilde açıklanmıştır:

  • İşinize yakın oturun,
  • Tuz, şeker, kahve, karbonhidrat ve baharatlı gıdaları kısın,
  • Sık sık gülümseyin,
  • İnsanlara yardım edin,
  • En az 10 arkadaşınız olsun. Yapılan araştırmalar en az 10 arkadaşı olanların daha az arkadaşları olanlardan daha mutlu olduğunu ortaya koyuyor.
  • Size verilen değerin farkına varın. Sevdiğiniz yemeği yiyebilmeniz, sevdiklerinizi görebilmeniz mutlu olmanız için yeterli olabilir.
  • Yeni şeyler keşfedin. Yeni bir yemek yemek ya da yeni bir yer keşfetmek mutlu olmanıza neden olabilir.

En önemlisi sahip olduklarınızın farkına varın. Dünyada milyonlarca insan sizin şartlarınıza sahip değil ve birçok şeyden mahrum büyüyorlar. Mutluluğun formülü sizin içinizde saklıdır, pahalı hediyeler ve yüksek standartlarla sağlanamaz.


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.