Pembe Fikirler

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Asit içeriği ile ciltteki lekelerin giderilmesini sağlayan elma sirkesi, bir çok cilt maskesinin muhteviyatında kendisine yer bulmaktadır. Hücre yenileyici etkileri sayesinde cilt sorunlarına iyi gelen elma sirkesi, cildinizi hızla onarır ve ölü derinin atılmasını sağlar.

 

Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır

Elma sirkesini cilt için kullanırken mutlaka eşit oranda su ile karıştırıp seyrelterek kullanmalısınız. Eşit oranda elma sirkesi ve suyu karıştırdıktan sonra pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Cilt lekelerinden kurtulana kadar bu uygulamayı düzenli olarak tekrarlayabilirsiniz. Hassas cilt yapısına sahip kişiler 2 günde 1 olmak üzere kullanabilirler. Elma sirkesinin cildinizde alerjik sonuçlar göstermesi halinde uygulamayı derhal kesmelisiniz.

 

Cilt lekelerini gidermek için kullanılan elma sirkesi gece yatmadan önce uygulanmalıdır. Bunun sebebi ise elma sirkesinin güneş ışığından etkilenip tepkimeye girmesi sonucu cilt dengesini bozacak olmasıdır. Elma sirkesi cilt lekeleri için buhar banyosu şeklinde de uygulanabilmektedir. 1 litre suyu kaynatın ve kaynadıktan sonra içine yarım çay bardağı elma sirkesi ilave edip yüzünüzü bu suyun buharına tutun. Başınızın üstüne havlu yada tülbent örterek buharın etkisini arttırabilirsiniz. Buhar banyosu şeklinde uygulanan elma sirkesi, cilt lekeleri üzerinde daha etkili olacaktır.

 

Elma sirkesi cildinizde bulunan çil lekelerine de iyi gelmektedir. Güneş ışınları nedeniyle beliren çiller, elma sirkesi karışımı sayesinde giderilebilmektedir. Yüksek faktörlü güneş kremlerinin yanında elma sirkesi kullanılırsa daha hızlı sonuç alınabilir. Üzüm sirkesi de asidik özellikler içerir. Fakat elma sirkesi kadar etkili değildir. Üzüm sirkesi hazmı kolaylaştırdığı için daha çok sofralarda tercih edilir. Elma sirkesi yaşlılık ile birlikte oluşan lekeleri, güneş ve sivilce lekelerini rahatlıkla yok eder.

 

Elma Sirkesi Maskesi

1 kahve fincanı maden suyu

1 kahve fincanı elma sirkesi

Malzemeleri karıştırdıktan sonra sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere pamuk yardımıyla cildinize sürün. 30 dakika bekletin ve ardından ılık su ile temizleyin. Her gün düzenli olarak tekrarlandığında cilt lekeleri ve sivilceler üzerinde iyileştirici etkiler gösterecektir. Maskede kullanacağınız elma sirkesi asetik asit içermeyen sirke olmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.