Pembe Fikirler

Evde Yüz Temizleyici Yapımı

Evde Yüz Temizleyici Yapımı

İçinde ne gerçekleştiğini bile bilmediğiniz kimyasal yüz temizleme ürünlerine tonla para harcamaktan bıkmışsınızdır. Cildinizi tertemiz ve pürüzsüz bir duruma getirmek sandığınız kadar zor değil. Evde, elinizin altında bulunan birkaç şeyle siz de yüzünüzü hem temizleyebilir hem canlandırabilirsiniz.

Ayran ve rezeneli temizleme sütü (Yağlı ciltler için)

1/2 bardak ayran
2 yemek kaşığı rezene tohumu

– Ayran ve rezeneyi benmari usulüyle 30 dakika pişirin. Ateşten alıp karışımı 2 saat dinlenmeye bırakın. Süzgeçten geçirin, soğutun, şişeye boşaltın. Buzdolabında 2 hafta saklayabilirsiniz.

Sarı papatya temizleme sütü (Kuru ve hassas ciltler için)

1/4 bardak kaymak
1/4 bardak süt
2 yemek kaşığı sarı papatya çiçekleri (taze ya da kuru)

– tüm malzemeleri 30 dakika müddetince benmari usulü pisevimli. Sütün kaynamasına izin vermeyin. Ocağı kapatın ve 2 saat oturmasını bekleyip, şişeye boşaltın. Buzdolabında bekletin. 2 hafta buzdolabında bekleyebilir.

Kivili yüz temizleme sütü

1 tane soyulmuş kivi
2 yemek kaşığı sade yoğurt
1 yemek kaşığı badem yağı
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı badem, ince çekilmiş

– Kiviyi mutfak robotuna koyun ve püre biçimine getirin. Yoğurt, badem yağı, bal ve bademi ekleyin. Yoğun ve macun bunun gibi bir kıvama gelecek. Diğer yüz temizleyicileri bunun gibi kullanın. Bol ılık suyla durulayın.

Rezene ve kekikli temizleyici

2 dal taze kekik
2 çay kaşığı rezene tohumu
Yarım bardak su
Yarım limon

– küçük kekik yapraklarını alanlarından ayırın. Suyu kaynatın. Kekik ve rezeneyi ekleyin. Sıcak karışımın içine sıktığınız limon suyunu ekleyin 20 dakika demlenmeye bırakın. Süzgeçten geçirin, temiz bir cam şişe veyahut kavanoza boşaltın. Kullanana kadar buzdolabında muhafaza edin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.