Pembe Fikirler

Yaşa Göre Saç Modelleri

Yaşa Göre Saç Modelleri

En uygun saç modeli , karaktere ve kişiliğe göre değil yaşa göre karar verilmelidir! Kadınların hayatlarının her döneminde onlara yakışacak saç modellerini, Fransız Alain Haberlay, femme actuelle yaşa göre en uygun saç modellerini ve kesimlerini anlattı…

Haberlay, kadının yaşına, kişiliğine uygun ve kendini rahatça ifade edebilen bir kesim yaptırması görüşündedir. Saç modelinin günlük bakımı kolay ve de rahatça şekle girebilen kesimler haberlay’ın sitilini yansıtmaktadır.

Yaşa Göre Saç Kesim Modelleri

18 ve 20’li yaşlarda nasıl bir saç kesimi tercih edilmelidir?

Alain haberlay; bu yaş sınırları içerisinde değişik saç kesimleri ve modelleri denenebilir. Nedeni ise yaşın her modeli kaldırıyor olmasıdır. Eğer 18-20 yaşlarda cesur saç modellerine cesaret edemezsek bir daha edemeyeceğimiz anlamına gelmektedir. Degradeli, asimetrik kesimli saçlar, 80’li dönemlerde moda olan ve o dönemleri anımsatan retro modeller ya da kalın ve keskin hatlara sahip kâküller 18 ve 20’li yaşlarda denenmesinde sakınca olmayan ve uygulanması mümkün olan kesimlerdir. Renk hususuna gelince, yoğun renkler daha çok prim yapmaktadır.

 

Peki ya 30 + yaşlarda hangi kesimler nasıl olmalıdır?

Alain haberlay; 30’lu yaşlar içerisinde yapılı modelleri,  keskin hatlı, köşeli kısa ve uzun modelleri çok fazla beğendiğini Alain ifade etmiştir.  2009’lu dönemlerde çok uygulanılan yuvarlak kesimli küt kısa saçlar, artık geri dönüşüm yaptı. Bu tarz modeller genelde 30 + yaşlar arasında ki kadınlara daha çok yakışmaktadır. Kâkülün çok hafif olması ve sırıtmaması gerekmektedir. Eğer kâkülünüz çok ön planda olur ise saçınız da hava kaybolacaktır ve model hüsrana uğrayacaktır.

 

Kısa kesim saçlardan oldukça hoşlanan 30 + yaşlarda ki bayanlara müjde! Daha gizemli ve daha gösterişli görünmek istiyorsanız saçınızı gelişi güzel, yarı özentili kestirmelisiniz. Saç kesiminiz çok uğraşılmış bir hava vermemeli, ayrıca da baştan salma gibi görünmemelidir. Bu şekilde dişiliğinizi daha çok ön plana katabilirsiniz. Renk seçimi ise 20li yaşlara göre biraz daha mat olmalı ve hafif balyajlar tercih edilmelidir.

 

40 + yaşlarda ise hangi modeller tercihler arasında olmalıdır? Sıra 40lı yaşlar da…

Alain Haberlay; alain kadının kendini 40lı yaşlar içerisinde bulduğunu söylüyor. 40lı yaşlarda Hatları yumuşak gösteren ve femin bir saç modeli tercih edilmelidir. Yani yüzü yaşlı gösterecek modellerden uzak durulmalı ve daha doğal kesimlere olumlu bakılmalıdır. Sofistike modeller bu yaş grubu için oldukça sakıncalı modellerdir. Saçın boyutu orta kısa veya hafif uzun olmalıdır. Çok kısa bir saç modelinde bile hafif uzunluklar bırakılmalıdır. Renk seçimi ise kahve tonlarında veya ışığı yansıtan renk karışımlarından yana olmalıdır.

 

50 ve üzeri yaşlarda nasıl bir kesim tercih edilmelidir;

Alain haberlay; bu yaşlarda saçlar kesinlikle kısa olmalıdır. Ayrıca renk tonu da açıktan yana olmalıdır. Bütün bunlar hatların yumuşak görülmesi içindir. Yumuşak kesimlere sahip bir saç modeli sizin için uygun olacaktır. Havalı ve kibirli, bir görüntüde bulunmak istemiyorsanız rafine modellerden yana olmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.