Pembe Fikirler

Yeni Annelere Mini Rehber

Yeni Annelere Mini Rehber

Aylarca devam eden sabırsız bekleyişin peşinden, bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınız an, dünyanın en büyük mucizelerinden birine de sahip olursunuz. Bundan sonra hayatınıza bir “Anne” olarak devam edeceğiniz gerçeği mutlu bir heyecanın yanı sıra, getirmiştirği sorumluluk duygusu gerekçesiyle kaygı kaynağı olabilmektedir. Anneler bebek bakımıyla ilişkin ne kadar kitap okuyup öğüt dinlese de birçok hususta endişelenir.

Bir Saat İçinde İçinde Emzirilmeli

Sütün artması için doğumdan sonra, en geç bir saat arasında bebek anne göğsüne yatırılmalı. Bebek emmese bile, ilk 4 saat müddetince, her saat başı annenin memesine koyulmalı. Sonraki günlerde ise, günde 10-12 kez emzirmek faydalı olur. Süt rahatlıkla geliyorsa, beslenmeyi bebeğin kendisi yönetmeli. Bebek acıktığında esasen anneye gerekli uyarıları ağlayarak yapacağından zorlamalara gerek yoktur.

Gaz Sancısı Sağlığın İşareti

Ağlamak bebeklerin dış ortamla iletişim kurmak için en sık başvurdukları yoldur. Problemlerin yanı sıra; gaz sancısı, aşırı sıcak ortam, açlık yahut bebeği sıkabilecek çok giyim bebeğin başlıca ağlama nedenleri arasındadır. Örneğin gaz sancısı olan bebekler kilo alımları iyi ve sağlıklı bebeklerdir. Ekseriyetle doğumdan 2-3 hafta sonra, özellikle akşamları ortaya çıkan ağlama nöbetlerine neden olan bu sancılar zaman içinde sıklaşır. Bebek 6-8 haftalık olduğunda en yoğun şekilde kendini gösteren gaz sancıları hemen hemen şekilde 3’üncü ayda kesilir. Bu süre içerisinde ağlama krizlerini azaltabilmek için hayli ilaç ve davranış metodu denenmiş olsa da; bunların hiçbirinin bilimsel şekilde etkinliği kanıtlanmamıştır.

Göbeğin Çevresini Temiz Ve Kuru Tutun

Göbeğin ve çevresinin temiz ve kuru olması gerekir. Göbeği bezin dışında bırakmaya dikkat edin. Göbek 7-14 gün içerisinde düşer. Düştükten sonra yerinde hafif bir kanama olması normaldir. Bu durumda alkol ile silebilirsiniz.

Banyo, Uyuma Rutininin Parçası Olmalı

Bebeğinizi her gün yıkamanız gerekmez. Banyo yaptırmanızın nedeni bebeğinizi temiz tutmanın yanı sıra banyonun uyku vakti rutininin bir parçası oluşudur. Bebeğin banyoyu akşam rutininin bir parçası olarak algılanmasını sağlamak önemli. Bebeğinizi hergün yıkamak zorunlu olmamakla birlikte faydalıdır.

Kremler İsilik Yapabilir

Her banyo sonrası krem veyahut yağ sürmek gerekmez. Krem ya dağlar sürerek cildin terlemesi önlenirse, ufak sivilceler ve ve isilik tarzı ile döküntüler ortaya çıkabilir. şayet cildi kurur ve çatlaklar gelişirse, bir bebek losyonu veya nemlendiricisini günde 2 kere sürebilirsiniz.

Haftada Bir Kez Kaka Basit

Anne sütü ile beslenen bebek, kakasını haftada bir kez fakat yumuşak kıvamda yapıyorsa kabızlıktan endişelenmeye gerek bulunmamaktadır; çünkü anne sütünün yaklaşık tamamına yakını bağırsaklardan emilir. Bu da dışkılama sıklığının az olmasını açıklayan bir durumdur. Öte yandan, bebeğin ıkınması ve bu sırada yüzünün kızarması da olağan bir şeydir ve kabızlık şekilde algılanmamalı. Anne sütü ile beslenen sağlıklı bir bebeğin 3-4 günde bir, hatta bazı durumlarda haftada bir dışkı yapması bebeğin kabız olduğu anlamına gelmez.

Sizden Bir Kat Çok Giyinsin

Yeni doğan bebeklerde terleme görülmez; bu yüzden çok giydirdiğiniz vakit sıcaklık fazlalığının yarattığı problemi ağlayarak ifade etmeye çalışacaktır. Ilaveten çok sıcak olan ortamlarda bebeğin burnu tıkanır. Bebeğin elleri ve ayakları soğuk ise, üşüyüp üşümediği ensesi kontrol edilerek anlaşılabilir. Öte yandan, oda sıcaklığının 22-23 derece olduğu vakitlerde, bebeğiniz sizden sadece 1 kat fazla giyinmesi yeterlidir.

Uyurken Yastık Kullanmayın

Yeni doğan bebeklerin yatırıldığı yerde yastık olmamalı. Sağlıklı bir uyku adına, bebeğin yatacağı zemin için çok yumuşak olmayan, şekil değiştirmeyecek sertlikte olan pamuklu kumaştan yapılmış bir şilte seçilmesi önerilir. Bebek sırt üstü pozisyonda, hafif eğimli dik bir düzeyde yatırılmalı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.